Suure-Jaani Tervisekoda

EU Mies van der Rohe award 2021 nominent
Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia laureaat 2019
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2019
Avatud arhitektuuri konkurss 2015 1.koht
 • Aasta
  2015—2019
 • Asukoht
  Suure-Jaani, Viljandimaa
 • Klient
  Põhja Sakala Vald
 • Ehitaja
  Eviko AS. Kivipartner OÜ
 • Skaala
  3000 m2
 • Tüüp
  Äri, Ühiskondlik
 • Staatus
  Ehitatud
 • Meeskond
  Alvin Järving, Mari Rass, Ott Alver, Kaidi Põder, Katrin Vilberg, Gert Guriev, Liina-Liis Pihu, Märten Peterson, Riin Kärema, Kerli Lepp, Mari Põld
 • Koostöö

  Sisearhitektuur - Kuup Disain OÜ
  Peaprojekteerimine, Inseneriosad - Novarc Group AS

 • Fotod
  Terje Ugandi, Tõnu Tunnel, Kristjan Lust
 • Video
  Johannes Arro

Suure-Jaani Tervisekoda asub ajaloolise kirku-asula keskplatsi ääres vanal tuletõrje seltsi krundil. Komplekshoone koosneb uutest hooneosadest, mis on ehitatud kokku ajaloolise tuletõrje torniga. Tervisekojas paiknevad veekeskus, esmatasandi tervisekeskus, apteek, politsei, kiirabi ning rendipinnad. Hoone on kujundatud jaotatuna väiksemateks hoonemahtudeks, et sobitada hoone väikelinna mõõtkavasse. Väiksemate hoonemahtude vahelises ruumis paikneb hoone süda – Soomaa üleujutuste temaatiline veekeskuse ruum.

Suure-Jaani Tervisekoda:

Suure-Jaani Tervisekoda sündis soovist vastu seista väikelinnade tühjenemisele ja nende linnakeskmete elutuks muutumisele. Peamiseks uue hoone rajamise vajaduseks oli uue kooliujula puudumine. Lisaks ujulale koondati uude projekti kõik asutused, mis parasjagu otsisid omale uusi ruume (politsei, kiirabi, pere- ja hambaarstid).

Lennukalt mõtleva vallavolikogu peas sündis idee komplekshoonest, kus terviseteenused ning veekeskus liituvad ühtseks avalikuks asutuseks ning ristkasutavad üksteise ruume. Praktilistele ujulafunktsioonidele lisati laste- ja perebasseinid ning saunakompleks, et uus hoone annaks välja veekeskuse mõõdu ning töötaks ka linnasüdant elustava turismiatraktsioonina.

Veekeskuse rajamisel kaaluti mitmeid asukohti ning otsustati korraldada arhitektuurivõistlus. Võistlustingimuste koostamiseks kaasati väikelinnade probleemidega tuttav varasem Kuressaare linnaarhitekt Toomas Paaver. Koostöös hüljati vähematraktiivsed asukohad ning otsustati paigutada uus hoone Linna keskväljaku äärde tühjalt seisva tuletõrjedepoo ning laguneva seltsimaja kruntidele.  Lähteülesandes olnud muinsuskaitse eritingimustega tagati torniga tuletõrjedepoo säilitamine uue hoone osana ning tuletõrje seltsimaja räästa ja harja joonte markeerimine.

Arhitektuurivõistluse võitis Arhitekt Must OÜ võistlustöö ’’Viies Aastaaeg’’. Võistlustöö keskendus Suure-Jaaniga külgneva Soomaa Rahvuspargi eriliste üleujutuste kajastamisele veekeskuse formaadis.

Töös jaotati väikelinna jaoks üsna suure mahuga hoone väiksemateks viilkatustega üksusteks, et luua ümbritseva linnakoe hoonestusrütmidesse sobituv hoonekehand. Väikestesse hooneüksustesse on koondatud suletumad funktsioonid ning nende vahele paigutatud veekeskuse basseinide ruum, mis on projekteeritud klaasise, õhulise ja avatuna – justkui oleks tegu hoonete vahelise väliruumiga.

Koostöös Kuup Disain OÜ sisearhitektidega kujundati basseinide maastik soomaalikuna, kus domineerib üleujutuse veteväli, kuid milles on tuntavad laugaste ja jõelammide jooned. Hoone sisemaastik on kujundatud soomaalikust ruumikogemusest lähtuvalt, tunnet annavad edasi sombused murtud värvid, udu ja õrnad valguslahendused. Veemaastiku kohal olev valguslagi on kujundatud pilvise taevana, mis on aitab hägustada siseruumi ja väliruumi piire.

Sobitumaks olemasoleva depoohoonega on kasutatud palju punast tellist. Väikelinna miljööd järgides on säilitatud ja eksponeeritud olemasolevaid maakiviseinu. Hoone katuseid katavad tumedad katusekivid, millesse on integreeritud päikesepaneelid. Siseruumis ning basseinide viimistluses on mahukalt kasutatud pritsplasti ning valgust läbi laskvat pinglage. Tellishoonete sisemusse jäävad ruumid on kujundatud hubaste ja puidustena.Hoone ruumid:

0. Korrus: Kiirabi, Politsei, Veekeskuse riietusruumid, Basseinitehnika-ruumid
1. Korrus: Fuajee, Kohvik, Apteek, Rendipinnad, Tervisekeskus, Basseinide ruum, Saunad, Jõusaal
2. Korrus: Tervisekeskus, Tehnoruumid

Loe: Ajakiri Maja – Toomas Tammis: Suure-Jaani on saanud juurde tüki (kesk)linna
Vaata: Suure-Jaani Tervisekoda Eesti Arhitektuuripreemiate lehel
Vaata: Suure-Jaani Tervisekoda Mies Van Der Rohe Nominentide lehel
Vaata: Suure-Jaani Tervisekoda saates OP
Vaata: Suure-Jaani Tervisekoda ajakirjas Archdaily
Vaata: Suure-Jaani Tervisekoda ajakirjas Archello