Kadrioru Oranžerii

Avatud arhitektuurikonkurss 2018 2.koht
  • Aasta
    2018
  • Asukoht
    Tallinn, Harjumaa
  • Klient
    Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Kadrioru Park
  • Skaala
    2000 m2
  • Tüüp
    Ühiskondlik
  • Staatus
    Disain
  • Meeskond
    Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Lisett Eist, Andreas Krigoltoi

Kadrioru pargi aednike maja asub barokkpargi servas ajaloolisel lossiaiandi krundil. Kitsale krundile paigutatud aiandikompleks on kujundatud madala platvormhoonena, millel troonivad ümbruskonna hoonerütmidega suhestuvad skulpturaalsed katusemahud. Kompleksis paiknevad pargi aednike hooldustehnika hoiuruumid, laoruumid, töökojad ja kasvuhooned ning avalikkusele suunatud koolitusruumid, raamatukogu, kohvik ja talveaed.

Hoone arhitektuurne skeem on üles ehitatud platvormi ideestikule. Lihtsal 1 korruse mahul paiknevad skulpturaalsed kõrgemad ruumimahud.

Vaade kirdest
Vaade loodest

Oranžerii paikneb Kadrioru Pargi aednike aiandi ajaloolisel krundil. Uus hoonestus järgib ümbritsevate hoonete rütme ja tänavajooni. Võistlustöö arhitektuurne vorm seob omavahel maastiku, hoovid, hoone ning aiad ühtseks tervikuks. Kõrgemad hooneosad loovad kesksed ruumid avalikus ja privaatses hoone osas.

Oranžerii südameks on erinevad aiad-hoovid krundi lõunapoolses servas. Hoone on tsoneeritud erinevateks sise- ja väiruumist koosnevateks üksusteks, millest igal ühel on erinev iseloom ja ülesanne.

Hoone on üles ehitatud platvormhoonena. Sellele lisanduvad kõrgemad skulpturaalsed katusemahud. Lihtne platvorm toob skulptuuraalsed hooneosad esile ning pakub aednikele igapävasteks toimetusteks vajalikku privaatsust.

Tööruumide keskmesse on planeeritud teistest ruumidest kõrgem ülavalgusega garaaž, mis on mõedud funktsioneerima hoonesiseste toimetuste keskmena ka külmadel perioodidel. Täpselt fikseeritud ruumide paiknemise asemel pakub võistlustöö välja paindlikult tsooneeritud hoone, mida on võimalik vastavalt vajadusele ümber mängida.

Skulpturaalsed hooneosad on viimistletud alumistelt külgedelt laudisega ning katused on kaetud valtsplekiga. Platvormhoone viimistlus lähtub ajaloolise oranžerii säilitatavast paekiviseinast. Paekivi seinale sekundeerivaks väliviimistluseks on valitud laudise rakisejälgedega betoon