Mustamäe riigigümnaasium

Esimene riigigümnaasium Tallinnas
Avatud arhitektuuri konkurss 2019 1.koht
 • Aasta
  2019—2021
 • Asukoht
  Tallinn, Harjumaa
 • Klient
  Haridus- ja Teadusministeerium, Riigi Kinnisvara
 • Skaala
  8100 m2
 • Tüüp
  Ühiskondlik
 • Staatus
  Ehituses
 • Meeskond
  Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Katrin Vilberg, Jõnn Sooniste, Lisett Eist, Kaire Koidu, Karoliine Kuus
 • Koostöö

  Projektijuhtimine - Hoco
  Sisearhitektuur - T43
  Maastikuarhitektuur - Väli
  Konstruktsioonid - Kuupmeeter
  KVJVK - Aden Projekt
  EL/EA/EN - ITK Inseneribüroo
  Infomudel - BIMEst
  Tuleohutus - Tulipunane
  Akustika - Kajaja Acoustics

 • Fotod
  Riho Kirss

Mustamäe riigigümnaasium on planeeritud Tallinna Tehnikaülikooli linnaku serva Akadeemia tee äärde. Tegemist on esimese riigigümnaasiumiga Tallinnas. Kool on planeeritud 1080 õpilasele ning 120 õpetajale.  Koolihoone arhitektuur juhindub tehnika kallakust ning kannab koondnime ’’hõbenool’’. Peahoone on kujundatud nooljalt hõbedase kosmoselaeva laadis sõidukina, mis justkui hõljub esimese korruse sise ja välis-maastiku kohal. Hõbenoole ideestik on Riigigümnaasiumi juures kasutusel hoone materiaalses käsitluses ning aitab rõhuda tehnika põhiväärtustele – kiirusele, teravusele, täpsusele.

 

Minimalistliku mahujaotusega hoonestus on esimese korruse tasandil mitmekülgse maastikuna liigendatud. Astemestikena kujundatud välimaastik jätkub sopilise tegevusmaastikuna siseruumis.

Mustamäe Riigigümnaasium:

Mustamäe Riigigümnaasium on sündinud arhitektuurivõistluse võidutööst. Arhitektuurivõistluse eesmärgiks oli leida lahendus uuele riigigümnaasiumile ning kooli spordihoonele väärikate teadusasutuste kõrval Tehnikaülikooli linnakus. Tegemist on linnaehitusliku alguspunktiga campuse hoonestusele Mustamäe transpordipeatuste juures. Hoonestuse ülesehitus lähtub seetõttu avalikust ruumist – koolihoovid on seotud campuse keskteljega ning läbi võistlusala säilitatakse diagonaalne liikumine transpordi peatustest linnakusse. Diagonaalne liikumistee jagab hoone tinglikult kahte eri tiiba: kolmnurkses hoonetiivas paiknevad õpperuumid ning risttahuka kujulises hoonetiivas spordiruumid. Kooli hoonetiivad on ühendatud pinnassesse peidetud galeriiga, mida ületab kvartalisisene liikumistee.

Lähtuvalt Mustamäe ’’parklinna’’ visioonist on hoonete vaheline ruum kujundatud lopsaka ning kõigile linlastele avatud maastikuna, mis katab hoonetiibasid ühendavat galeriid ning jätkub sise-maastikuna hoone sees.

Hoone arhitektuurselt mõjuvaimaks elemendiks on planeeritud kolmnurkse hoonosa tipp, mis sobitub Akadeemia tee äärsesse teadusasutuste hoonestuse rütmi. Teadusasutuste hoonete eenduvad elemendid (küberneetika maja auditoorium, KBFI saal), astuvad akadeemia tee ääres ühele joonele –  muud hooneosad asuvad tagapool. Sama loob ka Mustamäe Riigigümnaasiumi lahendus, kusjuures Linnaehituslikult olulises kohas asub ka sissepääs Riigigümnaasiumisse.

Minimalistliku mahujaotusega hoonestus on esimese korruse tasandil mitmekülgse maastikuna liigendatud. Astemestikena kujundatud välimaastik jätkub sopilise tegevusmaastikuna siseruumis.

Hoone teraviku aluse sissepääsu juures paikneb lai garderoobi ala, millest läbi liikudes avaneb koolihoone süda – suur astmestik peatrepiga 2 korrusele. Ülemiste korruste keskel paiknevad avatud aula ja auditoorium, avalikku hoonekeset ümbritseb praktiline klassiperimeeter. Hoone teravikku on planeeritud raamatukogu ja teraviku tippu õpilasesindus.

Hoone visuaalne ilme on kujundatud lähtuvalt kooli planeeritavast tehnika kallakust. Peahoone on kujundatud nooljalt hõbedase kosmoselaeva laadis sõidukina, mis justkui hõljub esimese korruse sise ja välis-maastiku kohal. Kooli visuaalse keele märksõnaks on ’’Silver arrow – Hõbenool’’, mis lisab nooljale kujule tausta ja metafoorse jõu. Hõbenooled (ajaloolised saksa võidusõiduautod) on olnud kiiruse ja täpsuse võrdkujuks, mida samal ajal iseloomustab nende alumiiniumikarva välimus. Hõbenoole ideestik on Riigigümnaasiumi juures kasutusel hoone materiaalses käsitluses (metall, roostevaba teras) ning aitab rõhuda tehnika põhiväärtustele – kiirusele, teravusele, täpsusele.