Klooga Memoriaal
- Aasta2013
- AsukohtKlooga, Harjumaa
- KlientEesti Ajaloomuuseum
- EhitajaLemminkäinen Eesti AS
- Skaala750 m2
- TüüpAvalik ruum, Ühiskondlik
- StaatusEhitatud
- MeeskondMari Rass, Diana Taalfeld
- Koostöö
Novarc Group AS, projektijuht Jüri Rass
- FotodIngel Vaikla
Holokaustiohvrite memoriaal Kloogal uuendati põhjalikult, kui seal avati Eesti Ajaloomuuseumi välinäitus „Klooga laager ja holokaust“. Näitus annab sissevaate holokausti kohta Eestis ja mujal ning käsitleb üksikasjalikumalt Klooga laagrit. Traagilist ajaloosündmust ja loodust austav maastikukujundus seob eri aegadel loodud monumendid ühtseks mälestuspaigaks.
Mälestusmärgid asuvad keset metsa, kohas, kus nad on küll väärikalt puutumatud samas aga piisavalt kaugel mõlemalt poolt tulijale ja seetõttu mõneti metsa peidetud.
Ekspositsioon on nagu laiali laotatud raamat, mis seletab jalutuskäigu ja selle vahel peetavate pauside abil kogu loo.
Olemasolevate monumentide ümbrus puhastatakse ja nad tuuakse ümbritsevast paremini esile. Nende alune pind viimistletakse, nad eraldatakse looduslikust foonist, et nad mõjuksid suursugusemalt.
Ajaloomuuseumi stendid on valgest kivist tee mõttelised pikendused, nad tõusevad tee murdumise kohas hiigelsuure kolmnurgana maapinnalt üles ja jõuavad inimestele mugava lugemiskõrguseni.
Valgustus on süvistatud monumendi külgedel ja taga maapinda, ning see on suunatud monumenti ümbritsevale kiviga kaetud pinnale, mis omakorda peegeldab juba murtud valguse mälestusmärgile, ning tekitab sellele valgustatud fooni.