Tõrvandi multifunktsionaalse keskuse hoonestus

Avatud arhitektuurikonkurss 1.koht
 • Aasta
  2021
 • Asukoht
  Tõrvandi, Kambja vald, Tartumaa
 • Klient
  Kambja vallavalitsus
 • Skaala
  10441 m2
 • Tüüp
  Ühiskondlik
 • Staatus
  Projekteerimisel
 • Meeskond
  Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Kaire Koidu, Lisett Eist, Katrin Vilberg, Lill Volmer, Luisa Männilaan
 • Koostöö

  Projektijuhtimine - Hoco
  Sisearhitektuur - MA Arhitektid
  Maastikuarhitektuur - Punktiir
  Teede projekteerimine - Extech
  Konstruktsioonid - Projekt O2
  KVJVK - Aden Projekt
  EL/EA/EN - ITK Inseneribüroo
  Tuleohutus - Tulipunane
  Akustika - Kajaja Acoustics

Tööga luuakse Tõrvandisse tükike kesklinna, kuhu koonduvad olulised liikumisteed ja kohtuvad erinevad huvigrupid. Väikeses kohas peab linnaruumi tekkimiseks kavandama ühe suure hoone asemel erinevad üksteisega suhtlevad väiksemad hooned.

 

Keskus luuakse väljakuga, kuhu koonduvad kõikide hoonete peasissepääsud. Väljak on äärtest osaliselt piiratud ja kaetud. See piiritleb keskuseruumi ja loob ilma hoonestuseta ruumile selge tunde keskusest. Väljaku kaetud katusealused ja sissepääse sisaldavad madalad mahud on üksteisele võimalikult lähedal, võimaldamaks erinevate hoonete vahelist mugavat ühendust. Kõrgemad mahud on viidud  väljakust ja peasissepääsudest eemale.

Hoonestus on paigutatud krundile selliselt, et kõik hooned saavad funktsioneerida ka iseseisvalt ja neile on tagatud linnaruumis õige asukoht. Spordihoone paikneb otsepääsuga Tõrvandi spordisüdamikku. Koolihoonele on tagatud avar omaette koolihoov. Kogukonnahoone paikneb kõige linnalisema koha peal autotee kõrval, kõige lähemal linnaelanikule, poele, raamatukogule.

Skeemid

Võistlustöö on üles ehitatud ruudu geomeetriale. Linnaruumi kandilisus on lähedal paiknevale hoonestusele ja linnaruumilisele paiknemisele tuttav element ja seega on uus hoonestus Tõrvandiga hästi kokku sulanduv lisandus.

1. korruse plaan
2. korruse plaan
Lõige A- A
Lõige B- B
Vaade lõunast
Vaade idast